Wprawdzie rozpoczął się już październik i nasi absolwenci są studentami w Krakowie i Warszawie, ale wrócili na chwilę do swojej ,,starej” szkoły, by podzielić się wrażeniami oraz dać kilka cennych rad, umożliwiających tak świetne zdanie matury.

Tegoroczni absolwenci Kacper Zając i Alicja Skrobucha, którzy uzyskali 100 % na maturze z języka polskiego i chemii w taki sposób wspominają swe przygotowania;

W moim przypadku – mówi Kacper – zdana na 100% matura z języka polskiego (uzyskałem ten wynik na egzaminie pisemnym – poziom rozszerzony – oraz na egzaminie ustnym) to gwarancja dostania się na wymarzone studia. Od dawna myślałem o prawie, a tak dobrze zdana matura pozwoliła mi na zrealizowanie tego zamierzenia. Dodam, że konkurencja była ogromna: w Lublinie (UMCS) osiągnąłem 21. miejsce, zaś w Krakowie (UJ) – 250! (...) wybrałem Uniwersytet Jagielloński.

A oto kilka rad, czyli o tym, co zrobić, by zdać maturę z języka polskiego na 100%:

- czytać lektury, ale także przygotować teksty kultury spoza kanonu, to znaczy coś, co jest wartościowe, ale czego inni nie znają… Ja, pisząc o grotesce, przywołałem także ,,Monachomachię” Ignacego Krasickiego oraz ,,Kartotekę” Tadeusza Różewicza. Ten drugi tekst poleciła mi przygotować na zajęcia w szkole moja polonistka, Renata Staruch, myślę, że stał się on ,,perełką” mojej pracy;

- na egzaminie ustnym starać się zachować spokój, potraktować go jako normalną odpowiedź w szkole;

- nie słuchać osoby mówiącej przed nami, aby skupić się maksymalnie (na tyle, na ile to możliwe) na przygotowanie własnej wypowiedzi;

- i to, co najważniejsze – mieć farta! J

Przyszłym maturzystom życzę powodzenia.

A oto wypowiedź Alicji:

Uczyć się, po prostu. Rozwiązywać zadania trudne, nie tylko z arkuszy maturalnych, ale także ze zbiorów i arkuszy przykładowych.

Przygotowując się, należy wcześnie podjąć decyzję o zdawaniu wybranego przedmiotu, nie odkładać niczego ,,na jutro”, pracować systematycznie. Należy zwracać uwagę za co otrzymuje się punkty, a za co można je stracić.

Czytać uważnie treści zadań oraz umiejętnie rozplanować czas – 180 minut egzaminu to wcale nie tak dużo. Każde rozwiązane zadania sprawdzić dokładnie, bo wiele błędów wynika nie tyle z braku wiedzy, ale z nieuwagi oraz stresu. Tak jak mówił nauczyciel – pani Ewa Rej-Michalska – należy poprawnie zaokrąglić wynik i podać dobrą jednostkę w zadaniach obliczeniowych.

Alicja na koniec dodaje, że osiągnięcie wyniku 100% z chemii jest ogromnym wyzwaniem, ale jak widać, nie jest niemożliwe.

100 lat "Górki"

Kalendarz

Galeria zdjęć

Licznik odwiedzin

Today 272

Yesterday 449

Week 2429

Month 11943

All 102401

Currently are 489 guests and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Ustawienia szablonu
Wybierz kolor
Red Green Blue Gray
Kolor tła
Kolor tekstu
Czcionka Google
Rozmiar czcionki
Krój czcionki
Scroll to top