Wyjątkowy nastrój towarzyszył tegorocznym obchodom Święta Patrona I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki. Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP, po której uczestnicy przeszli do szkoły.

Kolejnym punktem programy była uroczysta akademia, którą uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście. Organ prowadzący reprezentowali - Starosta Kraśnicki Krzysztof Staruch i Przewodniczący Rady Powiatu Jarosław Czerw. Marszałka Województwa Lubelskiego reprezentował Radny Miasta Kraśnik Jarosław Jamróz, a Burmistrza Miasta Kraśnik – kierownik Wydziału Edukacji UM Krzysztof Babisz. Wśród zaproszonych gości byli też: Iwona Kardyś – przewodnicząca Międzyzakładowej Komisji NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania, Renata Łukasik – dyrektor Powiatowego Ośrodka Ekonomicznego, Dorota Posyniak – dyrektor Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych, Jacek Dzikowski - komendant Komendy Powiatowej Policji oraz dyrektorzy placówek oświatowych: Andrzej Bownik – dyrektor Zespołu Szkół nr 2, Aneta Jabłońska-Ośka – dyrektor Zespołu Szkół nr 3, Anna Stolarska - dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Kraśniku. Rodziców naszych uczniów reprezentowała Renata Rachoń – przewodnicząca Rady Rodziców, a szkolną służbę zdrowia pielęgniarka szkolna Grażyna Wyszomirska. Szkołę, w dniu jej święta, odwiedzili również emerytowani dyrektorzy - Wojciech Szpakiewicz i Anna Jarosz oraz emerytowani nauczyciele - Henryka Kapusta, Ewa Kozłowska, Krystyna Michnal, Maria Pelc, Stanisława Rybak, Grażyna Stęgierska, Izabela Stępniewska, Weronika Surdacka, Irena Zakościelna oraz Konrad Starobrat. Po powitaniu obecnych na uroczystości gości dyrektor szkoły Piotr Miecznikowski odczytał okolicznościowy adres od Jago Magnificencji profesora Andrzeja Dropa - Rektora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, który nie mógł przybyć osobiście.

Dyrektor szkoły, w swoim przemówieniu przedstawił informacje na temat bieżącego życia szkoły: „Rok szkolny 2018/2019 jest szczególny dla naszej społeczności szkolnej. We wrześniu świętowaliśmy Jubileusz 100-lecia naszego liceum. Bardzo ważnym wydarzeniem była oprawa liturgiczna Pielgrzymki Maturzystów na Jasną Górę. W listopadzie uroczyście obchodziliśmy 100-lecie niepodległości, a w styczniu dołączyliśmy do grona najlepszych szkół w Polsce otrzymując Brązową Tarczę w rankingu Perspektyw. Możemy pochwalić się również wynikami egzaminu maturalnego – w 2018 roku uczniowie liceum osiągnęli najwyższą zdawalność w Powiecie Kraśnickim, a ich wyniki są wyższe od średniej w powiecie, województwie i kraju. Z dumą informuję o osiągnięciach naszych uczniów w olimpiadach, konkursach i zawodach sportowych. Uczniowie klasy III d, Agnieszka Cichocka i Mateusz Gąbka, zakwalifikowali się do finału centralnego 48. Olimpiady Biologicznej, Adrian Rachoń z klasy III c zakwalifikował się do eliminacji centralnych 42 Olimpiady Języka Niemieckiego, a Nikodem Budkowski zajął I miejsce w kraju w Konkursie Historycznym „Krąg”. Agata Miecznikowska, Maja Sygacz i Mateusz Gąbka awansowali do finału V Ogólnopolskiego Turnieju All-chemicznego. Gratuluję sukcesów uczniom oraz ich nauczycielkom: pani Jadwidze Nowomiejskiej, pani Ewie Rej, pani Ewie Rej - Michalskiej i pani Dorocie Wójtowicz. Trzymamy kciuki za sukces podczas eliminacji centralnych. Oczywiście to nie wszystko. Agata Miecznikowska wzięła udział w II etapie Olimpiady Chemicznej, a Patrycja Zgardzińska, w II etapie Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Michał Skrobucha wziął udział w eliminacjach okręgowych XXXIV Olimpiady Wiedzy Ekologicznej, ośmiu uczniów - w etapie okręgowym XII Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z matematyki, Patrycja Zgardzińska i Jakub Bieniek wzięli udział w etapie okręgowym LX Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, pięcioro uczniów - w etapie okręgowym XIII Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg”, trzy uczennice - w eliminacjach okręgowych Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie LEX, Magdalena Wójtowicz awansowała do etapu wojewódzkiego XXXIV Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia, ośmioro uczniów wzięło udział w II etapie Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego „An der KUL ist Deutsch cool!”

Uczniowie naszej szkoły odnoszą też sukcesy w zawodach sportowych. W roku bieżącym siatkarki i szczypiornistki awansowały do Mistrzostw Województwa. Siatkarki zajęły IV miejsce. Również koszykarki i koszykarze awansowali do zawodów okręgowych – liczymy na awans do wojewódzkich. Serdecznie gratuluję uczniom i ich opiekunom i życzę kolejnych sukcesów.

W naszej szkole odbywa się szereg zajęć płatnych dla uczniów liceum i technikum, w ramach realizacji przez szkołę projektów finansowanych ze środków unijnych: „Od pomysłu do sukcesu” i „Nowe umiejętności szansą na sukces”. Ponadto odbywa się szereg zajęć dla uczniów objętych pomocą psychologiczno – pedagogiczną, a wielu nauczycieli realizuje, społecznie, zajęcia przygotowujące do egzaminu maturalnego i konkursów oraz zajęcia sportowe.

Realizowany jest również projekt „Mobilny informatyk w Europie”, w ramach którego uczniowie technikum informatycznego będą mięli szansę odbywania praktyk zawodowych w Hiszpanii – pierwszy wyjazd odbędzie się w kwietniu bieżącego roku.

W ramach akcji promującej Honorowe Krwiodawstwo przeprowadzono 3 zbiórki krwi, w których uczestniczyli uczniowie i pracownicy szkoły. Młodzież wielokrotnie brała udział w akcjach charytatywnych wykazując wrażliwość na potrzeby innych. W szkole podejmowane są różnorodne działania mających na celu integrację zespołów klasowych, rozwijanie zainteresowań, poznawanie uroków historii, kultury i przyrody Polski.

Również warunki pracy i nauki mamy coraz lepsze. W październiku zakończono kompleksową termomodernizację budynku szkoły, a na najbliższe wakacje planowane są kolejne remonty, których celem jest przystosowanie budynku do przyjęcia we wrześniu absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych.” Podziękował również przybyłym na uroczystość gościom, nauczycielom i młodzieży za przybycie, składając życzenia zdrowia, pomyślności i realizacji życiowych planów.

Zaproszeni goście, w swoich wystąpieniach, wyrażali uznanie dla pracy szkoły, sukcesów uczniów i nauczycieli oraz złożyli moc życzeń dla społeczności szkoły. Pan Starosta odniósł się również do sylwetki Patrona naszego liceum Tadeusza Kościuszki, przypominając fakty z jego biografii i dokonania.

Zgodnie z tradycją, w dniu obchodów Święta Szkoły, kończą swoją kadencję poczty sztandarowe z klas trzecich, a ich rolę przejmują koleżanki i koledzy z klas drugich. Wychowawcy klas wytypowali następujące składy nowych pocztów sztandarowych:

klasa II A – Jacek Pietraszek, Diana Krawczyk, Aleksandra Rachoń,  

klasa II B – Karol Kurzyna, Julia Jarosz, Agata Flis,                      

klasa II C – Jakub Bieniek, Julia Jach, Justyna Serwinek,              

klasa II D – Karol Wiśniewski, Wiktoria Baran, Dominika Makuch ,        

klasa II E – Maciej Pielaszkiewicz, Martyna Konarska, Kamila Łaba,    

klasa II F – Adrian Grządka, Paulina Widomska, Aleksandra Machulak.

Pan Dyrektor podziękował pocztom sztandarowym z klas trzecich, które wielokrotnie reprezentowały szkołę podczas uroczystości szkolnych, miejskich i powiatowych, po czym nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru szkoły.

Po części oficjalnej z ogromną przyjemnością obejrzeliśmy część artystyczną, przygotowaną pod kierunkiem pani Renaty Staruch. Dodatkową atrakcją był występ Zespołu Pieśni i Tańca „Sanowiślaczki”.

Na zakończenie uroczystości dyrektor Piotr Miecznikowski podziękował młodzieży, wychowawcom, nauczycielom i pracownikom, którzy włączyli się w przygotowanie dzisiejszej uroczystości, a w szczególności:

- księżom sprawującym dzisiejszą liturgię – księdzu Rektorowi Adamowi Wochowi i księdzu Tomaszowi Zgórce,

- pani katechetce Elżbiecie Lewniewskiej za przygotowanie oprawy liturgicznej Mszy świętej,

- pani Renacie Staruch oraz młodzieży za przygotowanie części artystycznej, a także zespołowi „Sanowiślaczki”, który uświetnił dzisiejszą uroczystość,

- pani Beacie Szai za przygotowanie dekoracji na dzisiejszą uroczystość oraz uczniowi klasy I A Łukaszowi Królowi za wykonanie portretu Tadeusza Kościuszki

- panu Robertowi Podwiązce za przygotowanie pocztów sztandarowych do przekazania sztandaru szkoły,

- pocztom sztandarowym

- wszystkim gościom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością.

Biorąc udział w tych ważnych uroczystościach, zorganizowanych w 225 rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej, daliśmy wyraz uznania dla Patrona I Liceum Ogólnokształcącego - Tadeusza Kościuszki i wyznawanych przez niego wartości.

Brązowa Tarcza

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
17
19
Data : środa, 19 czerwiec 2019
20
Data : czwartek, 20 czerwiec 2019
21
Data : piątek, 21 czerwiec 2019
22
Data : sobota, 22 czerwiec 2019
23
Data : niedziela, 23 czerwiec 2019
24
Data : poniedziałek, 24 czerwiec 2019
25
Data : wtorek, 25 czerwiec 2019
29
Data : sobota, 29 czerwiec 2019
30
Data : niedziela, 30 czerwiec 2019

100 lat "Górki"

Projekty unijne

 

rpo

 

 

 

Ustawienia szablonu
Wybierz kolor
Red Green Blue Gray
Kolor tła
Kolor tekstu
Czcionka Google
Rozmiar czcionki
Krój czcionki
Scroll to top