W sobotę, 21 września 2013 społeczność I Liceum Ogólnokształcącego w Kraśniku obchodziła wyjątkową uroczystość. W tym dniu odbyły się główne obchody związane z Jubileuszem 95 – lecia istnienia szkoły połączone z VIII Zjazdem Wychowanków i Absolwentów. 

Licznie przybyłych na to wydarzenie gości powitał Dyrektor Szkoły Piotr Miecznikowski, który przypomniał jednocześnie, że obchody 95 – rocznicy utworzenia szkoły rozpoczęte zostały już podczas Powiatowej Inauguracji Roku Szkolnego, która odbyła się w naszej szkole w dniu 6 września. Obecny na uroczystościach Marszałek Województwa Lubelskiego, p. Krzysztof Hetman przekazał wówczas na ręce Dyrektora oraz Starosty Kraśnickiego Medal Zarządu Województwa Lubelskiego za Szczególne Zasługi dla Oświaty i Wychowania Dzieci i Młodzieży oraz Dyplom Uznania dla ZS nr 1 z okazji 95-lecia szkoły. 
Główne, sobotnie uroczystości uświetnili swą obecnością dostojni goście, wśród których liczną grupę stanowili absolwenci kraśnickiej Alma Mater. Byli wśród nich: ksiądz infułat Kazimierz Bownik – nasz absolwent, Rektor Kościoła Św. Ducha ksiądz Jerzy Węzka, Jego Magnificencja profesor Andrzej Drop – Rektor Uniwersytetu Medycznego 
w Lublinie i absolwent naszej szkoły, Lubelski Kurator Oświaty i Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa – Pan Krzysztof Babisz, Starosta Powiatu Kraśnickiego, Pan Andrzej Maj – absolwent naszej szkoły, Pan Stefan Stachula – członek Zarządu Powiatu, Pan Wiesław Kołczewski – Radny Rady Powiatu, Wiceburmistrz Kraśnika, Pan Jarosław Stawiarski – nasz absolwent, Pan Andrzej Tybulczuk, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy - absolwent naszej szkoły, Pan Zbigniew Marcinkowski – zastępca Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy, Pani Anna Marcinkowska– Prezes Oddziału ZNP w Kraśniku, Pani Iwona Kardys reprezentowała Międzyzakładową Organizację NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Kraśniku, p Pani Małgorzata Romanko – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Pan Sławomir Opoka – Prezes Telewizji Kraśnik, Pani Elżbieta Gąsiorowska – Dyrektor Zespołu Szkół w Annopolu, Pan Krzysztof Ślusarz – Wicedyrektor Zespołu Szkół nr 3, Pan Robert Nowomiejski – Wicedyrektor Zespołu Szkół w Wólce Gościeradowskiej.
W tym wyjątkowym dniu, wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć byłych Dyrektorów i Wicedyrektorów naszej szkoły. Na uroczystości przybyli: Pan Wojciech Szpakiewicz, Pani Zofia Szafran, Pani Marta Jarosz, Pani Janina Sprawka, Pani Urszula Szymańska, Pan Tomasz Rubaszko.. 
Dyrektor i zgromadzeni na spotkaniu Absolwenci gorąco powitali swych dawnych wychowawców i nauczycieli, wśród których obecni byli: Pani Krystyna Bryndza – Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Zjazdu Absolwentów i nasza absolwentka, Pani Maria Pelc, Pani Anna Szekalska, Pani Zofia Wójcik, Pani Urszula Wojtowicz, Pani Henryka Kapusta, Pani Irena Zakościelna, Pani Weronika Surdacka i Pan Konrad Starobrat.
Dyrektor Miecznikowski szczególnie serdecznie powitał Absolwentów 
i Wychowanków naszej szkoły, którzy przybyli na dzisiejszą uroczystość, udowadniając,
że mimo upływu lat, ciągle czują się młodzi.
W okolicznościowym przemówieniu Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 nie zapomniał również wspomnieć wielkich nieobecnych na uroczystości, czyli wszystkich pedagogów i wychowanków szkoły, których już z nami nie ma. Obecni uczcili ich pamięć minutą ciszy. Pan Dyrektor poinformował zebranych, że młodzież, pod opieką nauczycielki Pani Ewy Kozłowskiej, przed rozpoczęciem uroczystości zapaliła znicze na grobach zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły. Młodzież złożyła również kwiaty przy tablicy upamiętniającej dawną lokalizację szkoły w budynkach poklasztornych.
W kolejnych słowach Pan Dyrektor zwrócił się bezpośrednio do przybyłych na obchody wychowanków i absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego w Kraśniku: „W życiu każdego człowieka, każdej społeczności są chwile, wobec których nie można przejść obojętnie, momenty wyjątkowe, skłaniające do refleksji i przemyśleń. Mamy wówczas okazję do rozpamiętywania tego co było, co jest, i snucia wizji tego, co będzie. Okazje tego typu nie zdarzają się codziennie. Są to wydarzenia, na które czeka się latami...”
Byliśmy więc uczestnikami i świadkami chwil niezapomnianych. Na naszych oczach przybyli z różnych stron kraju ludzie po raz kolejny stali się wspólnotą, której nie jest w stanie zniszczyć ani odległość, ani upływający czas. Ze wzruszeniem dawni przyjaciele ze szkolnej ławy odnajdywali się w tłumie przybyłych na uroczystości absolwentów. Dawno niewidziani koledzy wspólnie odbyli przechadzki szkolnym korytarzem, oglądali pamiątki zgromadzone w Izbie Tradycji, odnaleźli swoje fotografie umieszczone niegdyś na rocznikowym tablo. Magia wyjątkowego spotkania zadziałała. Jubileusz skłonił gości do odbycia podróży w czasie, dokonania retrospekcji, konfrontacji młodzieńczych marzeń z rzeczywistością, przywołania wspomnień. 
Jak zauważył Dyrektor, w tym dniu „czas stracił swoją władzę, bo niezależnie od tego, czy jest rok 1920, 1972 lub 2013 – w szkole codziennie słychać dźwięk dzwonka wzywającego na lekcje. Między nim a chwilą obecną jest cała przeszłość, którą każdy Absolwent nosi
w sobie. Jednego tylko czas nie zmienił - przekraczając na nowo progi szkoły wszyscy Absolwenci mają 15 – 18 lat.”
Następnie Lubelski Kurator Oświaty, Pan Krzysztof Babisz , przekazał najserdeczniejsze życzenia dla byłych i obecnych pracowników szkoły, uczniów oraz absolwentów.
Starosta Powiatu Kraśnickiego, Pan Andrzej Maj z nostalgią powrócił do lat spędzonych w murach Szkoły Jubilatki wyrażając wdzięczność tym, którzy podczas nauki w liceum kształtowali Jego umysł i charakter. Przekazał moc życzeń uczestnikom uroczystości oraz poinformował, że Organ Prowadzący , z okazji Jubileuszu 95 – lecia Szkoły, ufundował sprzęt nagłaśniający za kwotę 6000 zł.
Głos zabrało również dwoje absolwentów, którzy wspominali lata spędzone w Kraśnickim Liceum, swoich nauczycieli, koleżanki i kolegów.
Po okolicznościowych przemówieniach przyszedł czas na krótką część artystyczną, przygotowaną pod kierunkiem Pani Grażyny Stegierskiej, podczas której swe wokalne talenty przypomnieli uzdolnieni muzycznie absolwenci. Wystąpili : Pani Anna Bartnik z zespołem, Pan Paweł Cieliczko, Magdalena Mazurek oraz Natalia i Kaja Pielaszkiewicz. Zgromadzona publiczność entuzjastycznie reagowała na aranżacje przebojów z lat młodości. Wspólnie z wykonawcami nucono piosenki Czesława Niemena czy Beatlesów.
Na zakończenie części oficjalnej Pan Dyrektor podziękował dostojnym Gościom , Absolwentom i Wychowankom Kraśnickiej Alma Mater za udział w uroczystościach
oraz Komitetowi Organizacyjnemu VIII Zjazdu za ich współorganizację .
Złożył też podziękowania, prowadzącym spotkanie pokoleń, nauczycielkom I LO: Pani Marcie Czerw ( naszej absolwentce ) i Pani Monice Michnik oraz Księdzu Rektorowi Jerzemu Węzce i innym księżom, którzy odprawią Mszę Św. w intencji Absolwentów, byłych i obecnych Pracowników Szkoły
Wyrazy wdzięczności przekazał nauczycielce języka polskiego, Pani Grażynie Stęgierskiej ( również absolwentce I LO), za przygotowanie części artystyczne i utalentowanym absolwentom, którzy zgodzili się po latach wystąpić ponownie na szkolnej scenie
Podziękował Policji i Straży Miejskiej za zapewnienie bezpieczeństwa podczas przemarszu do kościoła oraz młodzieży za udział w święcie szkoły

Zapraszając na kolejne Zjazdy Absolwentów Dyrektor Piotr Miecznikowski podziękował jeszcze raz za udział w tej niezwykłej podróży w czasie, za wzruszenia wywołane wspomnieniami, za radość z odzyskanego czasu…
Uroczystości na terenie szkoły zakończył wspólny przemarsz zgromadzonych gości do kościoła p.w. Świętego Ducha na Mszę Świętą , która odprawiona została w intencji Absolwentów, byłych i obecnych Pracowników szkoły.
Nie była to jednak ostatnia wspólna chwila, którą Absolwenci spędzili wspólnie tego dnia. O godzinie 18, w restauracji „Orion” rozpoczął się Bal Absolwentów. Atmosfera panująca na balu sprawiła, że zapomniano o różnicach wieku a spotkanie pokoleń trwało do świtu. Królowały przeboje znane wszystkim, niezależnie od wieku. Pamiętajmy jednak, że wszyscy tej nocy mieli zaledwie kilkanaście lat.
Młodzi duchem pozostajemy więc z miłymi wspomnieniami z jubileuszu i już dziś odliczamy czas do uroczystości związanych ze stuleciem szkoły, na które Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy.
W sekcji Zjazd absolwentów znajdą Państwo linki do obejrzenia filmów.

Zapraszamy do galerii ...

Srebrna Tarcza

Brązowa Tarcza

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
31

100 lat "Górki"

Projekty unijne

 

rpo

 

 

 

Ustawienia szablonu
Wybierz kolor
Red Green Blue Gray
Kolor tła
Kolor tekstu
Czcionka Google
Rozmiar czcionki
Krój czcionki
Scroll to top