Nasza Panorama

Zapraszamy na Dzień Drzwi Otwartych 28 kwietnia 2020

Dnia 17 stycznia, w samo południe, niemal dwustu tegorocznych maturzystów naszej szkoły zatańczyło na Rynku w Kraśniku poloneza. W przededniu Studniówki, która odbędzie się 18 stycznia w Hotelu Królewskim w Janowie Lubelskim tegoroczni maturzyści zaprezentowali swoje umiejętności licznie przybyłym mieszkańcom Kraśnika i okolic.

W wielu miastach w Polsce tańczenie poloneza w okresie studniówkowym to już tradycja. 
W Kraśniku odbyło się to po raz pierwszy. Uczniowie chcieli również w ten sposób uczcić pamięć zmarłego niedawno kompozytora Wojciecha Kilara, twórcę najczęściej wykorzystywanego obecnie poloneza z filmu „Pan Tadeusz” .
Dyrektor naszej szkoły, pan Piotr Miecznikowski, wyraził przekonanie, że zainicjowany przez społeczność I LO pomysł wpisze się na stałe w tradycję Kraśnika.
Starosta Kraśnicki, pan Andrzej Maj, pogratulował nowatorskiego na naszym terenie pomysłu wspominając jednocześnie o licznych sukcesach naszego liceum, do których zaliczył m.in. zajęcie I miejsca w powiecie w konkursie na najbardziej klimatyczną szkołę.
Polonez jest naszym tańcem narodowym, obok kujawiaka, krakowiaka, oberka i mazurka. Ma najdłuższą tradycję sięgającą czasów przedchrześciańskich, gdy tańczony był przez lud, później przez szlachtę. W czasie zaborów Polacy często przypominali ten taniec wyrażając swój patriotyzm. Jednoczył on wszystkie warstwy społeczne i dlatego mamy do niego taki sentyment i tańczymy go do dziś
W czasach współczesnych wielu wierzy również w to, że tańczenie poloneza ma zapewnić, podobnie jak czerwone elementy stroju studniówkowego, powodzenie na egzaminie maturalnym. Życzymy tegorocznym maturzystom jak najlepszych wyników.
Dyrekcja I Liceum Ogólnokształcącego wyraża szczere podziękowania Panu Staroście, Telewizji Kraśnik oraz wszystkim przyjaciołom szkoły, którzy przybyli na rynek.
Zaprezentowany przez maturzystów układ opracowali nauczyciele wychowania fizycznego: p. Maria Zalewska – Kapuścińska, p. Leszek Kapuściński, p. Mariusz Wereski i p. Robert Podwiązka, pomysłodawcą występu na rynku jest p. Mariusz Bieniek. Wszystkim zaangażowanym w przedsięwzięcie serdecznie dziękujemy.

Obejrzyj poloneza

Srebrna Tarcza

Brązowa Tarcza

Kalendarz

100 lat "Górki"

Projekty unijne

 

rpo

 

 

 

Ustawienia szablonu
Wybierz kolor
Red Green Blue Gray
Kolor tła
Kolor tekstu
Czcionka Google
Rozmiar czcionki
Krój czcionki
Scroll to top