26 kwietnia 2012 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty w ramach programu Wirtualna Makieta Kraśnika 3D. Program ten realizowany jest w ramach współpracy z „ Ośrodkiem Brama Grodzka - Teatr NN” z Lublina.

Polega on  na stworzeniu wirtualnej makiety przedwojennego Kraśnika przy użyciu programów w technologii 3D. W tworzeniu makiety uczniom naszej szkoły pomagają graficy komputerowi z Lublina – Emil Majuk oraz Piotr Rząd. Są to pracownicy Ośrodka Brama Grodzka, którzy opracowali makiety Lublina oraz kilku miasteczek Lubelszczyzny, m.in. Józefowa na Roztoczu.  Wirtualne makiety i aplikacje internetowe powstały ramach projektu "Lublin 2.0 - Interaktywna rekonstrukcja dziejów miasta". Makiety Lublina obrazują rozwój terytorialny i architekturę miasta oraz pomagają ocalić od zapomnienia zanikający już klimat miasteczek Lubelszczyzny. Charakterystycznym elementem krajobrazu kulturowego przedwojennej Lubelszczyzny było małe miasteczko. Jest ono podstawowym elementem układu osadniczego regionu lubelskiego, w skład którego wchodziło 21 miast i 51 miasteczek. Jedną z charakterystycznych cech osadnictwa na terenie Lubelszczyzny była obecność w nich, obok ludności polskiej, ludności żydowskiej, prawosławnej, jak też unickiej. Tworzyło to unikalny w skali europejskiej krajobraz kulturowy.

W wyniku II światowej małe miasta jako forma socjologiczno-przestrzenna, ze specyficznym klimatem kulturowym, przestały istnieć. Pozostały już tylko we wspomnieniach, na starych ilustracjach, fotografiach i kartach literatury. Również zachodzące zmiany okresu transformacji w Polsce przyniosły małym miasteczkom przyśpieszoną degradację. Być może jest to ostatni moment na zabezpieczenie jeszcze istniejących w poszczególnych miasteczkach walorów krajobrazu kulturowego, związanego
z układem przestrzennym czy też konkretnymi obiektami budownictwa.

Grupa 15 uczniów I LO pod kierunkiem nauczyciela historii Mariusza Bieńka postanowiła włączyć Kraśnik do tego projektu. Od kilku miesięcy uczniowie zbierali dokumentację w postaci zdjęć, planów zagospodarowania przestrzennego, planów miasta oraz wspomnień mieszkańców Kraśnika. Wiele godzin spędzonych w muzeum, archiwum, rozmowach z mieszkańcami miasta powoli przynosi skutek.  Już wkrótce efekty pracy regionalistów z „Górki” będą zaprezentowane podczas prezentacji finałowej programu Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce, która odbędzie się w synagodze Nożyków w Warszawie  22 maja w ramach programu Przywróćmy Pamięć. Koordynator programu oraz uczniowie zwracają się jednocześnie z prośbą do wszystkich uczniów szkoły o pomoc w zbieraniu starych fotografii Kraśnika, które pozwolą jeszcze dokładniej odtworzyć wygląd przedwojennego Kraśnika. Dzięki pracy badawczej entuzjastów historii z I LO już wkrótce Kraśnik dołączy do miast posiadających własną wirtualną trójwymiarową  makietę.

Galeria zdjęć

100 lat "Górki"

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
Data : niedziela, 24 grudzień 2017
27
Data : środa, 27 grudzień 2017
28
Data : czwartek, 28 grudzień 2017
29
Data : piątek, 29 grudzień 2017
30
Data : sobota, 30 grudzień 2017
31
Data : niedziela, 31 grudzień 2017

Galeria zdjęć

Licznik odwiedzin

Today 28

Yesterday 367

Week 1564

Month 4566

All 19970

Currently are 70 guests and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Ustawienia szablonu
Wybierz kolor
Red Green Blue Gray
Kolor tła
Kolor tekstu
Czcionka Google
Rozmiar czcionki
Krój czcionki
Scroll to top